Z Českých Budějovic

Lidí a institucí, kteří jsou ze své podstaty zabijáky elektronických knih, a když už nejsou přímo zabijáky, rozhodně se na jejich adresu nedají pět oslavné ódy, je v české kotlině mnoho. Že nám vydávání ztěžují všelijaká ta ministerstva financemi počínaje a životním prostředím konče, jsme si už zvykli a trpělivě se snažíme se s jejich nástrahami vypořádat. Že nám ale dá k novému roku dárek provozovatel platební brány, která je pro naši existenci docela důležitá (díky ní si můžete knihu objednat, online zaplatit a okamžitě stáhnout ze své knihovny), jsme nečekali. Od 1. ledna má totiž GoPay cenové podmínky zcela odlišné od těch, za nichž jsme začínali, a kdybychom si hráli na podnikatelské plány, můžeme říct, že jsme podle nich počítali, že se nám „podnikání“ v e-knižním „byznysu“ vyplatí.

„Tak nám zdražili platební bránu, řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny,“ mohli bychom parafrázovat úvodní větu Dobrého vojáka Švejka. GoPay totiž zdražil a troufáme si tvrdit, že poněkud výrazně: vedle toho, že za každou platbu přes jeho platební bránu zaplatíme víc, od začátku letošního roku nám účtuje také měsíční poplatek. Prostě každý si z onoho obchodního koláče chce ukousnout víc – bez ohledu na to, jaká je jeho role.

My ale nechceme být prohlášeni za blby, a tak vyjednáváme s novým partnerem, jehož podmínky pro nás budou přijatelnější. A momentálně můžeme říct, že jestli všechno klapne, čeká nás hodně práce na nové implementaci, ale čtenáři budou odměněni mnohem lepšími službami. Po těch několika letech, kdy jsme čekali, než GoPay zprovozní služby, které nám od počátku sliboval, aby na ně nakonec zapomněl a raději pohodlně zdražil to, co už má, si to všichni zasloužíme.

Jistě, jsme malí (e-knihy za 15 tisíc měsíčně při našich cenách opravdu neprodáváme) a GoPay z Českých Budějovic, kam na své strastiplné cestě za nadporučíkem Lukášem putoval Švejk k 91. maršbataliónu, se jistě nechytí za nos, když mu budeme mávat na rozloučenou. Ale tak jako můžeme říct, že se nám ono podnikání v e-vydávání (zatím) nevyplácí, a kdybychom ho nepovažovali za zpříjemnění pouti v tomto slzavém pozemském údolí, dělali bychom raději něco jiného, je pro nás smysluplné, zábavné a poučné hledat jiné možnosti. A tak v naší práci budeme dál pokračovat – provozovateli brány navzdory.

gopay